مالیات بر ارزش افزوده مالیات مصرفی بر کالاها و خدمات است که در هر مرحله از زنجیره تامین ارزش افزوده، از تولید اولیه تا محل فروش، اخذ می شود.


زمان مطالعه این مقاله 6 دقیقه است.


مقدار ارزش افزوده ای که کاربر می پردازد بر اساس بهای تمام شده محصول منهای هرگونه هزینه مواد موجود در محصول است که قبلاً در مرحله قبلی مالیات گرفته شده است. شما می توانید برای آگاهی بیشتراز  ارزش افزوده به سایت آقای حسابداری گیلان و شرکت حسابداری رشت مراجعه کنید.

آشنایی با مالیات بر ارزش افزوده

 ارزش افزوده بر اساس مصرف است تا درآمد. برخلاف مالیات بر درآمد تصاعدی که مالیات بیشتری از افراد ثروتمند می گیرد، مالیات به طور مساوی برای هر خرید دریافت می شود. بیش از 160 کشور از سیستم ارزش افزوده استفاده می کنند. که بیشتر در اتحادیه اروپا یافت می شود.

مدافعان می گویند مالیات درآمدهای دولت را بدون دریافت هزینه بیشتر از مالیات دهندگان ثروتمند، مانند مالیات بر درآمد، افزایش می دهد. هم چنین ساده‌تر و استانداردتر از مالیات فروش سنتی و با مسائل مربوط به انطباق کم تر در نظر گرفته می‌شود.

نحوه عملکرد مالیات بر ارزش افزوده

این نوع مالیات از حاشیه ناخالص در هر مرحله از فرآیند تولید، توزیع و فروش یک کالا اخذ می شود و در هر مرحله ارزیابی و دریافت می شود. این با سیستم مالیات فروش متفاوت است، که در آن فقط توسط مصرف کننده در انتهای زنجیره تامین ارزیابی و پرداخت می شود.

مثلاً بگویید، یک آب نبات به نام Dulce در کشور خیالی الکسیا ساخته و فروخته می شود. الکسیا 10 درصد  ارزش افزوده دارد.

سایت آقای حسابداری گیلان
مالیات بر ارزش افزوده

در اینجا نحوه عملکرد مالیات بر ارزش افزوده آمده است:

  1. سازنده Dulce مواد خام را به قیمت 2 دلار به اضافه مالیات  20 سنت – قابل پرداخت به دولت الکسیا به قیمت کل 2.20 دلار خریداری می کند.
  2. سپس سازنده، Dulce را به قیمت 5 دلار به اضافه  ارزش افزوده 50 سنت، در مجموع 5.50 دلار به یک خرده فروش می فروشد. سازنده تنها 30 سنت به Alexia می دهد، که کل مالیات در این مرحله است، منهای مالیات قبلی که توسط تامین کننده مواد خام دریافت می شود. توجه داشته باشید که 30 سنت نیز برابر با 10 درصد از سود ناخالص سازنده 3 دلار است.
  3. در نهایت، یک خرده فروش Dulce را به قیمت 10 دلار به اضافه  ارزش افزوده 1 دلار، در مجموع 11 دلار به مصرف کنندگان می فروشد. خرده‌فروش 50 سنت به Alexia می‌دهد، که کل مالیات در این مرحله (1 دلار) است، منهای 50 سنت ارزش قبلی که توسط سازنده دریافت می‌کرد. 50 سنت هم چنین 10 درصد از سود ناخالص خرده فروش در Dulce را نشان می دهد.

هم چنین بخوانید: انواع مالیات در ایران

تاریخچه مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده تا حد زیادی یک ساخته اروپایی بود. در سال 1954 توسط مقامات مالیاتی فرانسه موریس لوره معرفی شد، اگرچه گفته می‌شد که ایده مالیات بر هر مرحله از فرآیند تولید برای اولین بار یک قرن قبل در آلمان مطرح شد.

اکثریت قریب به اتفاق کشورهای صنعتی که سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) را تشکیل می دهند دارای سیستم مالیات هستند. ایالات متحده هم چنان یک استثناء قابل توجه است.

مالیات بر ارزش افزوده در مقابل مالیات بر فروش

تفاوت اصلی بین ارزش افزوده و عوارض بر فروش این است که مالیات فروش فقط یک بار پرداخت می شود: در نقطه اولیه فروش. این بدان معناست که فقط مشتری خرده فروشی مالیات فروش را پرداخت می کند.

در عوض، ارزش افزوده چندین بار در طول تولید یک محصول نهایی جمع آوری می شود. هر بار افزوده یا فروش انجام می شود، مالیات جمع آوری شده و به دولت واریز می شود.

شرکت حسابداری رشت
ارزش افزوده
مزایا و معایب مالیات بر ارزش افزوده

علاوه بر استدلال های مالی، طرفداران ارزش افزوده در ایالات متحده پیشنهاد می کنند که جایگزینی سیستم آن بر درآمد فعلی با ارزش افزوده فدرال اثرات مثبت دیگری نیز خواهد داشت.

مزایا:

  • جایگزینی ارزش افزوده به جای سایر عوارض ها مانند مالیات بر درآمد، خلأهای آن را از بین می برد.
  •  ارزش افزوده انگیزه قوی تری برای کسب درآمد بیشتر ازعوارض بر درآمد تصاعدی ایجاد می کند.

معایب:

  •  ارزش افزوده هزینه های بالاتری را برای مشاغل ایجاد می کند.
  • می تواند فرار مالیاتی را تشویق کند.
  • هزینه‌های متوالی منجر به قیمت‌های بالاتر می‌شود که بار خاصی بر دوش مصرف‌کنندگان کم‌درآمد است.

بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده

اگر بازدیدکننده غیر مقیم کشور دیگری هستید و  ارزش افزوده را در آنجا پرداخت کرده اید، ممکن است واجد شرایط بازپرداخت آن در برخی موارد باشید. اغلب، خریدهای خاصی مانند غذا، هتل ها و جاذبه های توریستی واجد شرایط نیستند. با این حال، خرید لباس، جواهرات، صنایع دستی و غیره ممکن است واجد شرایط بازپرداخت باشد.

این امکان خرید بدون مالیات را فراهم می کند. شما باید رسیدها یا سایر مدارک خرید خود را نگه دارید (گاهی اوقات یک رسید ارزش افزوده ویژه وجود دارد) و قبل از حرکت در فرودگاه یا سایر بندرهای مبدأ مدارک را پر کنید.

آقای حسابداری گیلان
ارزیابی مالیات
مالیات بر ارزش افزوده چه می کند؟

مالیات بر ارزش افزوده مالیات ثابتی است که از یک کالا اخذ می شود. از برخی جهات شبیه مالیات بر فروش است، با این تفاوت که با مالیات بر فروش، کل مبلغ بدهی به دولت توسط مصرف کننده در محل فروش پرداخت می شود. با مالیات ، بخش هایی از مبلغ توسط طرف های مختلف معامله پرداخت می شود.

چه کسانی از مالیات بر ارزش افزوده سود می برند و چه کسانی نه؟

اگر ارزش افزوده جایگزین عوارض بر درآمد شود، مصرف‌کنندگان ثروتمندتر در نهایت می‌توانند جلو بیفتند. مانند سایر مالیات های ثابت، تأثیر کم تر توسط افراد ثروتمند و بیشتر توسط افراد فقیر احساس می شود که بیشتر درآمد خود را صرف مایحتاج ضروری می کنند.

به‌گفته منتقدانی مانند مرکز سیاست‌های مالیاتی، به‌طور خلاصه، مصرف‌کنندگان کم‌درآمد، نسبت بسیار بیشتری از درآمد خود را با سیستم برارزش افزوده پرداخت می‌کنند.

جمع بندی

مخالفان مالیات بر ارزش افزوده استدلال می کنند که این مالیات به طور ناعادلانه ای بار مردم را با درآمدهای پایین تر تحمیل می کند.

 ارزش افزوده یک عوارض ثابت است. همه مصرف کنندگان صرف نظر از درآمد، درصد یکسانی را پرداخت می کنند. در این مقاله از سایت آقای حسابداری گیلان بهترین شرکت حسابداری رشت به بررسی اهمیت  ارزش افزوده در حسابداری پرداختیم برای اطلاعات بیشتر می توانید با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.