ممکن است مالیات بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی باشد، اما بیشتر مردم احتمالاً ترجیح می دهند بخشی از درآمد خود را به دولت واگذار نکنند یا از کاهش مالیات برخوردار باشند.


زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه


خوشبختانه چندین راه کاملا قانونی برای کاهش مبلغی که هر ساله به مالیات می پردازید وجود دارد. این ها شامل اعتبارات، کسورات و استراتژی های سرمایه گذاری پیشرفته است. در این مقاله از سایت آقای حسابداری گیلان، یکی از برترین شرکت های حسابداری رشت به بررسی نکات مهم برای کاهش مالیات خواهیم پرداخت.

چگونگی کاهش مالیات
اسناد مالی

کشورهایی که بالاترین نرخ مالیات بر درآمد را دارند

مالیات بر درآمد نرخی است که توسط دولت‌ ها برای درآمدهای حاصل از کار و سایر منابع درآمدی اعمال می‌ شود. نرخ مالیات بر درآمد در هر کشور ممکن است متفاوت باشد و معمولاً به وضعیت اقتصادی و سیاست‌ های مالی دولت بستگی دارد. در زیر لیستی از برخی از کشورهایی که بالاترین نرخ مالیات را دارند، برای شما ذکر می‌ کنیم:

1. بلژیک: بلژیک بر اساس سیستم مالیاتی پیچیده ای که شامل مالیات درآمدی فدرال و محلی است، بالاترین نرخ مالیات بر درآمد را دارد. در سال 2021، نرخ بالاترین مالیات بر درآمد فردی در بلژیک حدود 50٪ بوده است.

2. دانمارک: در دانمارک، نرخ مالیات بر درآمد بر اساس سیستم مالیاتی پیشرو و پیچیده‌ای تعیین می‌ شود. در سال 2021، نرخ بالاترین مالیات بر درآمد در دانمارک حدود 55.9٪ بوده است.

3. سوئد: سوئد یکی از کشورهایی است که نرخ مالیات بر درآمد بسیار بالایی دارد. در سال 2021، نرخ بالاترین مالیات بر درآمد در سوئد حدود 57٪ بوده است.

4. فرانسه: فرانسه نیز یکی از کشورهایی است که نرخ مالیات بر درآمد بالا دارد. در سال 2021، نرخ بالاترین مالیات بر درآمد در فرانسه تا حدود 45٪ بوده است. هرچند در صورت اعمال مالیات‌ های محلی و سایر مالیات‌ ها، نرخ مالیات کلی بیشتر خواهد شد.

5. آلمان: آلمان نیز یک نرخ مالیات بر درآمد بالا دارد. در سال 2021، نرخ بالاترین مالیات بر درآمد در آلمان تا حدود 47.5٪ بوده است.

لازم به ذکر است که این نرخ‌ها ممکن است تغییر کنند و به تغییرات سیاست‌ های مالی هر کشور بستگی دارد. همچنین در هر کشور، نرخ‌ های مالیات بر درآمد می‌ توانند بر اساس درآمد شخص و شرایط خاصی مانند سرمایه‌ گذاری‌ ها و تعهدات مالی دیگر تغییر کنند.

اعتبارات و کسورات چگونه کار می کنند؟

مهم است که واجد شرایط بودن خود را برای کاهش مالیات و اعتبارات مالیاتی قبل از تشکیل پرونده تعیین کنید:

1.کسورات می تواند میزان درآمد شما را قبل از محاسبه مالیاتی که بدهی دارید کاهش دهد.

2.اعتبارات می تواند میزان مالیاتی را که بدهی دارید، کاهش دهد یا بازپرداخت مالیات شما را افزایش دهد.

3.برخی اعتبارات ممکن است به شما بازپرداخت کنند حتی اگر مالیاتی بدهکار نباشید.

شرکت حسابداری رشت
معافیت مالیاتی

آیا در صورت پرداخت به موقع مالیات از تخفیف مالیاتی بهره مند می شویم؟

بله، در صورتی که اگر مودیان مالیاتی در طول سه سال مالیات خود را در زمان مقرر پرداخت کنند، می توانند به اندازه 5% تمام مالیات این سه سال را تخفیف بگیرند.

قوانین مربوط به معافیت های مالیاتی

ماده 92 این قانون 50 درصد کاهش و ماده 132 معافیت کلی از پرداخت هر نوع مالیات را پیش بینی کرده است. قانون برنامه چهارم توسعه، قانون بودجه سال 1385 و قانون اجبار دولت به جبران خسارت مناطق توسعه نیافته کشور از دیگر مصادیق این امر است.

درهر سال ممکن است که نرخ مالیات تغییر کند یا این که کاهش یا افزایش یابد. این امکان وجود دارد که برخی از مشاغل نیز از کاهش مالیات یا معافیت مالیاتی برخودار شوند. به همین دلیل نیاز است که هر ساله تبصره ها و قوانین مالیاتی را مطالعه کنیم.

 

هم چنین بخوانید: نحوه تنظیم صورت حساب ترازنامه

برای کاهش مالیات چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

مشارکت در یک حساب بازنشستگی:

کمک های حساب بازنشستگی یکی از ساده ترین راه ها برای صرفه جویی در مالیات است و این استراتژی است که تقریباً همه می توانند از آن استفاده کنند.

از مشاوران خبره کمک بگیرید:

اطلاعات کافی نداشتن در مورد مسائل مالیاتی یک مسئله طبیعی است. به همین دلیل برای کاهش مالیات نیاز به یک متخصص کار آمد و حرفه ای داریم تا از دانش مالیاتی برخودار باشد. در این زمینه شما می توانید از وکلا و مشاوران مالیاتی بهره مند شوید.

یک حساب پس انداز سلامت باز کنید:

اگر یک طرح پزشکی واجد شرایط با کسر بالا دارید، کمک به یک حساب پس انداز سلامت راه دیگری برای کاهش درآمد مشمول مالیات است. مشارکت در این حساب‌ ها یک کسر مالیات فوری را ارائه می‌کند، مالیات به تعویق می‌افتد و می‌تواند بدون مالیات برای هزینه‌های پزشکی واجد شرایط برداشت شود. هر موجودی باقی مانده در پایان سال می تواند به طور نامحدودی تغییر کند.

درج دقیق اسناد مالی:

یکی از اصلی ترین شیوه ها برای کاهش مالیات ثبت منظم و دقیق اسناد مالی می باشد، زیرا در صورتی که ممیز های مالیاتی نتوانند اسناد مالی را به خوبی تشخیص دهند که در طول آن یک سال چه رویدادی مالی رخ داده است امکان این وجود دارد که مودی را بیش تر از حد نرخ مالیات جریمه کنند.

آقای حسابداری گیلان
کسورات مالیاتی

 

حساب‌های خرج کردن انعطاف‌پذیر در محل کار را بررسی کنید:

اگر یک طرح بیمه درمانی با کسر بالا ندارید، اگر کارفرمای شما حساب های خرج کردن انعطاف پذیر ارائه دهد، هم چنان می توانید هزینه های پزشکی را با دلارهای معاف از مالیات پرداخت کنید.

قرار دادن کسب و کار در خانه:

به منظور این که میزان بیکاری در کشور کم و راه اندازی شغل راحت شود، سازمان امور مالیاتی برای کسب و کار های خانگی معافیت یا تشویق مالیاتی در نظر گرفته است. برای بهره مندی از این مزایا می توانید در خانه کسب و کار خود را راه اندازی کنید.

نگهداری و ارائه فاکتور های هزینه:

همه هزینه ها در مالیات موثر هستند، حتی هزینه های کوچک چند هزار تومانی. همه این مبلغ های کم در کنار هم مبلغ بزرگی را به وجود می آورند، که اثر چشم گیری در مالیات شما دارد. شما حتی باید فاکتور پارکینگ را به سازمان امور مالیاتی ارائه دهید این نشان دهنده آن است که شما چه میزان در کار خود درست عمل می کنید.

کمک های خیریه انجام دهید:

کمک های خیریه ای که با کسر حقوق و دستمزد، چک، پول نقد و کمک های مالی و پوشاک انجام می شود، همه قابل کسر هستند. شما عموماً برای ادعای کسر باید جزئیات را مشخص کنید، و از آنجایی که اصلاحات مالیاتی سال 2017 تقریباً کسر استاندارد را دو برابر کرد، بسیاری از مردم ترجیح می‌ دهند، جزئیات را اعلام نکنند.

چه نوع از مشاغل از مالیات معاف هستند؟

1- مشاغلی که در دوران کرونا آسیب زیادی دیده اند و اگر دارای درآمدی کمتر از صد میلیون در سال هستند، می توانند هم از دادن مالیات معاف شوند هم این که امتیازاتی از نهاد امور مالیاتی دریافت کنند.

2- افرادی که در زمینه انتشار کتاب های کمک درسی فعالیت می کنند و حداکثر درآمد آن ها دویست میلیون تومان در سال است از مالیات معاف هستند.

3- یاری و هدیه های غیر نقدی به مدرسه های علوم اسلامی از مالیات معاف هستند.

جمع بندی

دراین مقاله به انواع راه ها و روش های معافیت یا کاهش مالیات صحبت کردیم. امکان دارد افرادی با ندانستن اطلاعات کافی در مورد قانون و تبصره های و روش های مالیاتی باعث پرداخت جرائم مالیاتی شوند.

برای این که دچار جریمه های مالیاتی نشوید دفتر اسناد خود را در زمان مقرر به ادراه مالیات ارائه دهید. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر به سایت آقای حسابداری گیلان و بهترین شرکت حسابداری رشت در امور حسابداری مراجعه و با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up