زمانی موضوع بخشودگی مالیاتی مورد توجه قرار می گیرد که شخص حقیقی وحقوقی مبلغ بسیاری را باید به عنوان جریمه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت کند.


زمان مطالعه 8 دقیقه می باشد.


گاهی اوقات جرایم این مبلغ آن چنان زیاد می باشد که شرکت های بدهکار گرفتار آشفتگی مالی می شوند. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از بخشودگی مالیاتی به سایت آقای حسابداری گیلان شرکت حسابداری رشت مراجعه فرمایید.

تعریف بخشودگی مالیاتی

بخشودگی مالیاتی عبارت است از کاهش یا حذف تعهدی برای پرداخت اجباری که در غیر این صورت توسط قدرت حاکم بر اشخاص، اموال، درآمدها یا معاملات تحمیل می شود. وضعیت معافیت از مالیات ممکن است تنها بخشی از اقلام را از مالیات، نرخ های کاهش یافته یا مالیات تسکین دهد.

به عنوان مثال می توان به معافیت سازمان های خیریه از مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد، جانبازان و برخی سناریوهای فرامرزی یا چند حوزه قضایی اشاره کرد.

آقای حسابداری گیلان
بخشودگی مالیاتی

غرض از بخشودگی مالیاتی چیست؟

همان گونه که گفتیم برخی از شرکت ها و صاحبان شغل ها، مالیاتی را که بر حسب قانون باید پرداخت کنند ولی پرداخت نکرده اند در نتیجه طبق قانون شامل جرایم مالیاتی می شوند.که بخشودگی مالیاتی برای این گونه افراد حتما در صورت شروطی اعمال خواهد شد.

بنابراین سازمان امور مالیاتی برای افرادی که پرداخت مالیات آن ها به تاخیر افتاده است یا این که مالیات خود را پرداخت نکرده اند را جریمه مالیاتی برای آن ها می نویسد.

کدام یک از جرایم مالیاتی قابل بخشش هستند؟

جرایم مالیاتی از ماده قانونی 189 تا 202 به طور مستقیم بر جریمه دلالت دارد. مطابق این ماده قانونی تمامی جرایم مالیاتی شامل بخشودگی مالیاتی می شوند. به غیر از مواردی مانند ماده قانون 192 قانون عنوان شده شامل بخشودگی مالیاتی نمی شود.

ماده قانونی 192 از این قرار می باشد که در تمام مراحل افراد دارنده مشاغل ، شرکت ها و نمایندگان قانونی آن ها متهد به ارائه اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی کشور می باشند. در صورتی که دارندگان مشاغل اظهارنامه مالیاتی ارائه ندهند مشمول پرداخت  جریمه غیر قابل بخشش خواهند شد.

هم چنین بخوانید: نکات مهم برای کاهش مالیات

مصداق بخشودگی مالیاتی

50% درآمد حقوق بگیران در ناحیه های دور افتاده و روستا ها مالیات بر هزینه، پرسنل انتظامی و نظامی 4% مالیات مودیان خوش حساب و بخشودگی مالیات نیمه خسارت افرادی که سر وقت معلوم بدهی های مالیاتی خود را پرداخت می کنند.

در منطقه های که کم تر توسعه یافته اند به مهلت 10سال 100% هزینه واحد فرآوری و معدنی و دیگر مناطق در مدت 5 سال از پرداخت مالیات معاف خواهند بود.

سایت آقای حسابداری گیلان
بخشودگی جرایم مالیاتی

بخشودگی شرکت های تولیدی فناوری اطلاعات

100% هزینه ابزاری کم تجربه از فعالیت های تولیدی شرکت های تولیدی فناوری اطلاعات شخص حقوقی غیر دولتی، در منطقه های که کم تر توسعه یافته اند 10 سال و دیگر منطقه ها به مدت 5 سال، در حالت ایستادگی واحد های صنعتی و نواحی خاص اقتصادی در منطقه کم تر توسعه یافته به مهلت 13 سال و دیگر منطقه به مدت 7 سال به ارزش 0% مشمول مالیات هستند.

 هزینه های خدماتی هتل ها، بیمارستان ها و جایگاه های اقامتی گردشگری

100% درآمد ابزاری در هتل ها، بیمارستان ها و جایگاه های اقامتی گردشگری، شخص های حقوقی غیر دولتی : در منطقه های کم تر توسعه یافته به مدت 10 سال و د دیگر منطقه ها به مدت 5 سال.

تفاوت بین بخشودگی، معافیت و تخفیف مالیاتی

برای رسیدن به مبلغ مالیات از یک فرمول ساده استفاده می کنیم:

مبلغ مالیات= ماخذ مالیات×نرخ مالیات

معافیت مالیاتی در مبحث موخذ ها استفاده می شود. برای نمونه هزینه صادرات معاف از پرداخت است یا این که بعضی  از درآمد های حقوق از معافیت مالیاتی برخوردار هستند. در مناطق آزاد نیز معافیت مالیاتی داریم، بنابراین معافیت را در بسیاری از مواقع برای ماخذ استفاده می کنیم.

در تخفیف مالیاتی طبق معمول در قیمت تخفیف داریم، به این مفهوم که اگر شما یک کاری را اجرا کنید کد تخفیف در قیمت برای مودی فعال می شود. بنابراین تخفیف به ویژه در نرخ مالیاتی استفاده می شود.

در بخشودگی مالیاتی هزینه مالیات یا جریمه قابل استفاده است. پس معافیت بابت ماخذ به کار گرفته می شود. همانا تخفیف در مبلغ به کار می رود و بخشودگی مالیاتی در خصوص ارزش جریمه.

جمع بندی

بخشودگی جرایم مالیاتی دارای حق امتیازی است که به مصلحت سازمان مالیاتی در نوبت‌های گوناگون در انتخاب مودیان ترتیب می‌گیرد. با وجود این که این برتری در بیش از موردها همراهی بسیاری به کسب و کارها می‌کند. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع بخشودگی مالیاتی به سایت آقای حسابداری گیلان و بهترین شرکت حسابداری رشت مراجعه کنید و از قسمت فروشگاه ما دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.