مالیات بر ارث یکی از مهم ترین اصول مالیاتی تلقی می شود که دولت بر اساس آن می تواند از درآمدهایی که طبق انتقال اموال و دارایی ها به نسل های بعدی صورت می گیرد، مالیات دریافت کند. هدف اصلی اجرای این قانون بر قراری تعادل اجتماعی و تامین منابع مالی برای دوللت نیز می باشد.


زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه


ما در این مقاله از سایت آقای حسابداری گیلان، بهترین شرکت حسابداری رشت به بررسی نکات مهم مالیات بر ارث خواهیم پرداخت.

آیا ارث مشمول مالیات می شود؟

به طور کلی تمامی ارث و اموالی که به عنوان وراثت به فرد دیگری انتقال می یابد، مشمول مالیات بر ارث قرار می گیرد. اینگونه مالیات بر اساس قانون و مقررات هر کشور تعیین خواهد شد و نحوه اجرای آن بستگی به سیستم مالیاتی آن  دارد.

 

شرکت حسابداری رشت

ارث

معافیت های مالیاتی ارث

برخی از هدایایی که در زمان زنده بودن می دهید ممکن است پس از مرگ شما مشمول مالیات شوند. بسته به زمانی که هدیه داده اید، «تسکین مخروطی» ممکن است به این معنی باشد که مالیات بر ارثی که از هدیه دریافت می شود کمتر از 40٪ است. سایر معافیت‌ها، مانند امداد تجاری، به برخی از دارایی‌ها اجازه می‌ دهد بدون مالیات بر ارث یا با صورت‌حساب کاهش‌یافته منتقل شوند.

اصول اساسی حقوق ارث در ایران

دو قانون فوق الذکر شامل قواعد اصلی حاکم بر مسائل ارث در ایران می باشد. هم چنین قوانین و مقررات مرتبط دیگری نیز وجود دارد که در قسمت های بعدی به بررسی آن ها می پردازیم. در این جا ما فقط به برخی از خطوط اصلی اشاره می کنیم تا دیدگاهی در مورد این موضوع به شما ارائه دهیم. همان طور که می دانید، مسائل ارثی عوارضی دارد و باید در محاسبه معادلات در این زمینه دقت کنیم.

1.قوانین اساسی تقسیم: از علت وراثت

خویشاوندان دو دسته هستند، یعنی خویشاوندان خونی و خویشاوندان. اقوام شوهر به دلیل ازدواج خویشاوند محسوب می شوند. پدر، مادر، خواهر، برادر، اولاد، خاله، عمه، عمو و پسر عموی آن ها همگی خویشاوند خونی هستند. در واقع تنها وارث دسته دوم، همسر متوفی است که همیشه ارث دارد.

 

هم چنین بخوانید: صفر تا صد شرکت های تازه تاسیس و تکالیف مالیاتی آن ها 

 

شرکت حسابداری رشت
پرداخت مالیات

 

2.گروه های وارثان:

قانون وارثان بالقوه را در سه گروه اولویت بندی می کند. این گروه ها محدود به خویشاوندان خونی بوده و تنها وارث نسبی یعنی همسر شخص متوفی به گروه وارث برنده می پیوندد. از این رو، زن یا شوهر همیشه وارث است.

 فقط یک عضو زنده و این کافی است تا یک گروه بالا به عنوان برنده مشخص شود، و برنده تمام میوه های داخل بشقاب را می گیرد. این گروه ها عبارت اند از:

-والدین و فرزندان

-خواهر، برادر، پدر بزرگ و مادر بزرگ و فرزندان آن ها

-خاله ها و عمو ها و فرزندان شان

3.اولاد: مشروع یا طبیعی؟

وقتی صحبت از مسائل ارثی می شود، مشروعیت فرزندان کلیدی است. دو دهه می باشد که دیوان عالی کشور تکالیف قانونی برای پدر طبیعی فرزندان را پذیرفته است. اما در قانون ارث یک قاعده ملموس است و نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

4.محدوده اراده

تقسیم اموال باید طبق قانون انجام شود و وصیت نامه نباید مکانیسم قانونی را بیش از یک سوم ارزش کل ملک تغییر دهد، مگر این که ورثه ذینفع اذن خود را اعلام کنند.

نحوه محاسبه مالیات بر ارث

مالیات بر ارث، در صورت سررسید، فقط به قسمتی از ارث اعمال می شود که بیش از مقدار معافیت باشد. بالاتر از این آستانه ها، مالیات معمولاً به صورت کشویی ارزیابی می شود.

نرخ ها معمولاً تک رقمی شروع می شوند و بین 15 تا 18 درصد افزایش می یابند. هم معافیتی که دریافت می‌کنید و هم نرخی که دریافت می‌کنید ممکن است با رابطه شما با متوفی متفاوت باشد. بیشتر از ارزش دارایی‌هایی که به ارث می‌برید.

حرف آخر

از آن جایی که هر کشور قوانین متفاوتی در مورد مالیات بر ارث دارد، مهم است که قبل از تلاش برای اجتناب از پرداخت مالیات، بررسی کنید که محل زندگی خود چه می گوید. هم چنین، لطفاً توجه داشته باشید که اطلاعات ارائه شده در این مقاله فقط برای مقاصد اطلاعاتی است و نباید به عنوان مشاوره مالیاتی تلقی شود. شما می توانید برای دریافت مشاوره بیشتر از سایت آقای حسابداری گیلان با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up