در این مقاله به بررسی ادراکات و ویژگی های استفاده کنندگان از گزارش مالی شرکت ها در ایران می پردازیم. نتایج نشان می دهد که گزارش های سالانه به طور منظم به عنوان مبنایی برای سرمایه گذاری و سایر تصمیمات اقتصادی استفاده می شود.


زمان مطالعه 6 دقیقه


مانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه، کاربران بیشتر به اطلاعات به دست آمده از گزارش های سالانه منتشر شده وابسته اند تا توصیه های دلالان سهام و آشنایان، در حالی که پاسخ دهندگان در رتبه بندی اهمیت بخش های مختلف گزارش سالانه متفاوت بودند.

 نتایج کلی نشان داد که آنها صورت سود و زیان، گزارش حسابرسان و ترازنامه را به عنوان سه بخش مهم گزارش سالانه رتبه بندی کردند. ما در این مقاله در سایت آقای حسابداری گیلان بهترین شرکت حسابداری رشت به بررسی اهمیت گزارش مالی در حسابداری می پردازیم.

منشاء جانشینی مدیرعامل، تاخیر گزارش حسابرسی و حق الزحمه حسابرسی:

منشاء جانشینی مدیر اجرایی (استخدام مدیر عامل خودی در مقابل مدیر عامل خارجی) با تاخیر گزارش حسابرسی (ARL) و حق‌الزحمه حسابرسی در محیط ایران مرتبط است، که با مشخصه کمتر- مشخص می‌شود سازوکارهای حاکمیت شرکتی و بازار حسابرسی محدود را توسعه داده است.

 با استفاده از نمونه‌ای شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران بین سال‌های 2007 و 2017 و سه نماینده برای ARL، در صورت ارتقای مدیرعامل از داخل شرکت، تأخیر گزارش حسابرسی طولانی‌تر است.

 علاوه بر این، حق الزحمه حسابرسی برای شرکت هایی که افراد خودی را به سمت مدیرعاملی ارتقا می دهند، بیشتر از شرکت هایی است که مدیران عامل خارجی را استخدام می کنند.

 زمانی که شرکت ها توسط موسسات حسابرسی خصوصی حسابرسی می شوند، هزینه ها بیشتر می شود. نتایج پس از کنترل اثرات ثابت در سطح شرکت، رسیدگی به مسئله درون زایی و اجرای چندین تست حساسیت، قوی باقی می مانند.

این مطالعه با ارائه شواهد تجربی جدید در مورد تأثیر منشاء جانشینی مدیر عامل بر نتایج حسابرسی شرکتی در یک محیط اقتصاد نوظهور به ادبیات کمک می کند. پیامدهای منشأ جانشینی مدیرعامل برای حسابرسان می‌تواند بین اقتصادهای نوظهور و توسعه‌یافته متفاوت باشد.

شرکت حسابداری رشت
گزارشگری مالی

مدلی نظری از ادراک ذی نفعان از یک سیستم گزارشگری مالی جدید:

پذیرش استانداردهای بین‌المللی گزارش مالی [IFRS] یا یک سیستم گزارشگری مالی مبتنی بر IFRS با استفاده از رویکرد استقراض تئوری، این مدل از بررسی عوامل کلیدی که گزارش شده است بر ادراک از تغییر تأثیر می‌گذارند، و تکامل می‌یابد. این عوامل از ادبیات مربوط به تغییر مدیریت، ترتیبات سازمانی، روان شناسی، سیستم های اطلاعاتی، جامعه شناسی و گزارشگری مالی استخراج شده اند.

مدل پیشنهادی عوامل فردی، فنی، موقعیتی و فرآیند تغییر را به عنوان عناصر اصلی در بر می گیرد. بنابراین، موارد متعددی را برجسته می کند که بر ادراک از تغییر گزارش مالی تأثیر می گذارد.

هم چنین بخوانید: تغییرات حسابداری در داخل و خارج از کشور

 مدل در حال ظهور چشم انداز قوی برای بهبود درک فرآیندهای تغییر به طور کلی، و تغییرات گزارشگری مالی، به طور خاص دارد. مدل پیشنهادی می‌تواند برای ارزیابی اینکه هر اصلاحات گزارش‌گری مالی ملی چگونه درک می‌شود (یا خواهد شد) و این که آیا اصلاحات موفق خواهد بود یا خیر، مورد استفاده قرار گیرد.

 بینش عملی ناشی از کاربرد مدل می‌تواند به ویژه برای تنظیم‌کننده‌ها و تنظیم‌کنندگان استاندارد در ابداع استراتژی‌های مناسب برای رویارویی با مشکلات اجرایی درک‌شده مرتبط باشد.

پذیرش اجباری استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی (IFRS):

برای تهیه گزارش مالی تلفیقی شرکت‌های فهرست‌شده در اتحادیه اروپا (از سال 2005) باعث پذیرش گسترده سیستم‌های حسابداری مبتنی بر IFRS توسط دولت‌های ملی شود. چنین سیستم های حسابداری مبتنی بر IFRS معمولاً به عنوان منشاء آنگلوساکسون پذیرفته شده است.

 با این حال، برخی از کشورها (مانند فرانسه، پرتغال و ژاپن) سیستم های حسابداری مبتنی بر IFRS را در زمینه های غیر آنگلوساکسون پذیرفته اند. به طور سنتی، سیستم های گزارشگری مالی در این کشورها بر نیازهای بستانکاران، سیستم های مالیاتی ملی و یک کد قانونی مبتنی بر لاتین متمرکز شده است.

 در چنین کشورهایی، پذیرش IFRS نشان دهنده یک تغییر اساسی در نحوه درک حسابداری و گزارش مالی است. توجه اندکی به بررسی چگونگی درک تغییرات اساسی در سیستم های گزارشگری مالی و صورت های مالی مرتبط توسط ذینفعان شده، این نگران کننده است زیرا نظرات ذینفعان در مورد پذیرش و اجرای استانداردهای گزارشگری مالی بسیار مرتبط هستند.

 مجموعه رو به رشدی از ادبیات مرتبط با تغییر، اهمیت درک اینکه افراد چگونه موفقیت احتمالی یک ابتکار تغییر را درک می‌کنند، تصدیق کرده‌اند.
درک مشارکت‌کنندگان از تغییر برای اجرای موفقیت‌آمیز تغییر مهم‌تر از ماهیت خود تغییر است . بدون مشارکت مایل یا فعال شرکت‌کنندگان، طرح‌های تغییر موفق نمی‌شوند، یا ممکن است منجر به پیامدهای ناخواسته یا معکوس شوند. مدیریت ادراکات شرکت کنندگان یک عنصر اساسی در مدیریت خود تغییر می باشد.

شرکت حسابداری رشت
سیستم مالی
چگونگی درک ذینفعان از سیستم های گزارشگری مالی جدید :

در این مقاله، ما یک مدل نظری چند عاملی را برای کمک به ارزیابی ادراکات ذینفعان از تغییرات گزارش مالی که در یک IFRS یا یک مدل مبتنی بر IFRS تجسم یافته‌اند، توسعه می‌دهیم. ما 22 گزاره در مورد عواملی که بر آن ادراکات تأثیر می گذارند، ایجاد می کنیم.

 این ها در چهار دسته مشخص می شوند: عوامل فردی (گزاره های 1.1-1.9). عوامل فنی (گزاره های 2.1-2.3)؛ عوامل موقعیتی (گزاره های 3.1-3.5)؛ و عوامل فرآیند (گزاره های 4.1-4.5). همه گزاره‌های پیش‌رفته «متکی بر کار بسیاری دیگر با ارجاع به نظریه‌ها و یافته‌های تحقیقاتی مختلف حمایت می‌شوند.

 اگرچه با هدف آزمایش تجربی، هیچ‌یک در اینجا تحت آزمایش تجربی قرار نمی‌گیرند و به صورت فردی و جمعی، آنها ابزاری نظری برای درک و بررسی نظرات ذینفعان در مورد اصلاحات گزارشگری مالی پذیرش ملی یا یک مدل IFRS ارائه می دهند.

شرکت حسابداری رشت
استاندارد های مالی
جمع بندی

سطح ضعیفی از اجماع بین افسران وام بانکی، افسران مالیاتی و گروه های حسابرسان در مورد اهمیت چندین مورد اطلاعاتی وجود دارد، و اکثر کاربران بر این باورند که تأخیر در انتشار گزارش‌های سالانه، عدم اطمینان اطلاعات و عدم افشای کافی از نگرانی‌های اصلی گزارش‌ مالی شرکت‌ها در ایران می باشد.

شواهد مربوط به ایران مربوط به سایر کشورهای در حال توسعه خاورمیانه و فراتر از آن است. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر به سایت آقای حسابداری گیلان و شرکت حسابداری رشت با ما در ارتباط باشید،  و در مورد اهمیت گزارش مالی در حسابداری بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.