مالیات در ایران توسط سازمان امور مالیاتی کشور زیر نظر وزارت دارایی و امور اقتصادی دولت اخذ و وصول می شود. در سال 2008 حدود 55 درصد از بودجه دولت از محل درآمدهای نفت و گاز طبیعی و مابقی از محل مالیات و عوارض تأمین می شد.


زمان مطالعه 6 دقیقه


 تخمین زده می شود که 50 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران در سال مالی 2004 از مالیات معاف یا از کاهش مالیات برخوردار بودند. تقریباً میلیون‌ها نفر در ایران هستند که مالیات نمی‌پردازند و از این رو خارج از اقتصاد رسمی فعالیت می‌کنند. شما می توانید برای مطالعه بیشتر به سایت آقای حسابداری گیلان و شرکت حسابداری رشت مراجعه کنید.

بودجه دولت

دولت می تواند با اعمال اصلاحات مالیاتی درآمدهای مالیاتی خود را 2.5 برابر افزایش دهد. در سال 2012، مالیات 43 درصد از درآمدهای دولت و 7 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را تشکیل می دهد.

در گزارش مجمع تشخیص مصلحت نظام توصیه شد که این سهم به 15 درصد از تولید ناخالص داخلی افزایش یابد. تا سال 2014، سهم مالیات های مستقیم از کل درآمدهای مالیاتی حدود 70 درصد بود. ده درصد برتر جامعه ایران 3 درصد کل مالیات بر درآمد را پرداخت یا از کاهش مالیات استفاده می کردند، در حالی که در ایالات متحده 10 درصد برتر بیش از 70 درصد کل مالیات بر درآمد را می پردازند.

 در مقابل، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید که 85 درصد درآمدهای مالیاتی ایران «به سختی از 3 درصد مالیات دهندگان تأمین می شود.

شرکت حسابداری رشت
مالیات

فرار مالیاتی

بر اساس مجمع تشخیص مصلحت نظام، بیش از 60 درصد از فعالیت های اقتصادی در ایران از پرداخت مالیات اجتناب می کنند یا از آن فرار می کنند. 40 درصد از فعالیت های اقتصادی مشمول معافیت یا کاهش مالیات و 21 درصد باقی مانده خارج از دفترخانه (1391) انجام می شود.

 ایران سالانه بین 12 تا 20 میلیارد دلار از طریق اجتناب مالیاتی و فرار از دست می دهد. با این حال سازمان امور مالیاتی کشور تنها مالیات های پرداخت نشده به ارزش 184 تریلیون ریال (1.5 میلیارد دلار) را در سال مالی 2018 شناسایی و دریافت کرد. از سال 2015، مجلس ایران تصمیم گرفت از ستاد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مالیات بگیرد.

فرارهای مالیاتی معمولاً با  فعالیت‌هایی در بخش خاکستری اقتصاد شرکت دارند یا در بازار زیرزمینی که آن را فاش نمی‌کنند. برخی دیگر نیز به قاچاق و بازار سیاه مشغول هستند. زیان آن معادل 20 تا 25 درصد درآمد ناخالص داخلی کشور است.

هم چنین بخوانید: اهمیت گزارش مالی

انواع مالیات:

 • مالیات بر املاک
 • مالیات های اسلامی
 • مالیات بر عایدی سرمایه
 • مالیات بر ارث
 • مالیات بر درآمد شرکت
 • مالیات شرکت های خارجی
 • مالیات بر دفاتر رابط، نمایندگی و شعبه
معافیت ها

سود سرمایه: بدون مالیات (اوراق قرضه یا سهام).

درآمد بهره: بدون مالیات.

اوراق مشارکت: سود و جوایز تعلق گرفته از مالیات معاف هستند.

شرکت های بورسی: 10 درصد معافیت مالیاتی، شرکت های دارای 20 درصد سهام قرض الحسنه رایگان، 20 درصد معافیت مالیاتی دارند.

سرمایه گذاران خارجی: سرمایه گذاران خارجی در TSE از مالیات معاف هستند.

شرکت حسابداری رشت
معافیت های مالیاتی
مالیات بر درآمد

پنج دسته از درآمدهای کسب شده توسط افراد وجود دارد. هر دسته به طور جداگانه مالیات می گیرند و قوانین محاسباتی خود را دارند:

 • حقوق (نرخ مالیات برای کارکنان بخش دولتی: 10٪؛ سایر بخش ها: 10-35٪).
 • درآمد حاصل از مشاغل، مشاغل و منابع متفرقه؛

طبق ماده 84 مالیات های مستقیم ایران نرخ مالیات حقوق کلیه کارکنان از ابتدای سال مالی 1396 به شرح زیر است:

هر ساله معافیت سالانه حقوق از مالیات توسط سازمان مالیاتی کشور اعلام می شود تا این میزان نرخ مالیات بر حقوق صفر باشد

نرخ مالیات حقوق تا 5 برابر بیشتر از معافیت سالانه 10 درصد است.

مازاد بر حقوق و دستمزد، نرخ مالیات بر حقوق 20 درصد است.

درآمدهای اتفاقی یا بادآورده؛

درآمد املاک و مستغلات

درآمد حاصل از کشاورزی

برای درآمد مشمول مالیات متشکل از حقوق و مزایا، کارفرمایان موظف اند کاهش یا کسر مالیات لازم را از لیست حقوق و دستمزد کارکنان خود انجام داده و به سازمان مالیاتی ارائه کنند. با این حال، هنگام محاسبه درآمد مشمول مالیات، معافیت ها و کسورات مجاز است. از سال 2009، فقط کارمندان دولت سهم عادلانه خود را از مالیات بر درآمد پرداخت می کردند.

رکت حسابداری رشت
معافیت مالیاتی
مالیات افراد دارای تابعیت ایرانی و اتباع خارجی

افراد دارای تابعیت ایرانی مقیم ایران مشمول مالیات بر کلیه درآمدهای خود اعم از اینکه در ایران یا خارج از ایران به دست آورده اند می باشند. اتباع خارجی شاغل در ایران نیز بر اساس حقوق مشمول همین مالیات بر درآمد هستند.

افراد غیر مقیم فقط بر درآمد منشأ ایرانی خود مکلف به پرداخت مالیات هستند. کارمندان خارجی نمی توانند ویزای خروج از ایران را دریافت کنند مگر اینکه مدرکی مبنی بر پرداخت مالیات خود ارائه دهند و از آنجایی که زمانی که حضور آنها در ایران بر اساس مجوز کار باشد نیاز به اخذ مجوز خروج دارند، دولت می تواند به راحتی این قانون را اجرا کند.

دولت بسته به موقعیت و کشور مبدا، حقوق مشخصی را برای کارمندان در نظر می گیرد. حداقل حقوق ماهانه فرضی در سال 2004 از 2500 دلار آمریکا برای کارگران غیر ماهر اروپایی تا 7000 دلار آمریکا برای مدیران عامل اروپایی متغیر است

طبق تبصره 131 فهرست مالیاتی ایران، از ابتدای سال 1395 نرخ مالیات بر درآمد مشاغل انفرادی تغییر کرده است:

تا 500.000.000 ریال 15% است.

500.000.000 تا 1.000.000.000 ریال 20% است.

بیش از 1.000.000.000 ریال 25 درصد است.

بازارهای سرمایه:

از آوریل 2014، همه شرکت ها باید سرمایه گذاری های کوتاه مدت خود را به جای بهای تمام شده به ارزش منصفانه گزارش کنند. در جولای 2010، مالیات بر معاملات بورس اوراق بهادار به شرح زیر بود:

 • سود نقدی: هیچ (22.5٪ در منبع شرکت).
 • نقل و انتقال سهام: اصلاحیه مالیاتی، مقررات مربوط به محاسبه مالیات نقل و انتقال سهام و حقوق آن ها در شرکت های تجاری ایرانی را تغییر داده است.
 • در مورد سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران (TSE) مالیات بر نقل و انتقال این سهام و سایر حقوق 0.5 درصد قیمت فروش است.
 • در مورد انتقال سهام و حقوق آن ها به سایر نهادهای شرکتی (یعنی آن هایی که در بورس اوراق بهادار فهرست نشده اند) نرخ ثابت چهار درصد ارزش سهام و حقوق منتقل شده اعمال می شود. هیچ مالیات دیگری دریافت نخواهد شد. این اصلاحیه الزام ارزش گذاری سهام این دسته را حذف کرده است.

جمع بندی

یکی از روش های قانونی برای میزان کاهش مالیات این است شرکت ها میزان درآمد سال قبل خود را به عنوان درآمد امسال اعلام نمایند، زیرا با این روش درآمد امسال کمتر از سال قبل مخابره می شود.

یکی دیگر از راه های قانونی برای کاهش مالیات شخص حقوقی این است که درآمد و دارایی های خودش را با افرادی که با آن ها اعتماد دارد، تقسیم کند. بدین گونه میزان مالیات را کاهش می دهد. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر به سایت آقای حسابداری گیلان و با شرکت حسابداری رشت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.