حسابرسی را می توان به عنوان یک فرایند حیاتی در سازمان‌ ها و شرکت‌ ها تلقی نمود. وظایف حسابرسان، ارزیابی و تأیید صحت و کارایی حسابداری سازمان ها می باشد. این افراد حرفه‌ای، مستقل و بی‌ طرف هستند و از طریق بررسی دقیق و ارزیابی مستندات مالی و عملکرد سازمان، اطمینان حاصل می‌ کنند که گزارشات مالی و اطلاعات مربوط به سازمان به درستی و به صورت قابل اعتماد ارائه شده‌ اند.


زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه


وظایف حسابرس بستگی به نوع و محدوده حسابرسی دارد. اما در این مقاله از سایت آقای حسابداری گیلان، یکی از موسسان بهترین شرکت حسابداری رشت به بررسی برخی از وظای حسابرسان خواهیم پرداخت.

آشنایی با وظایف حسابرس

وظایف حسابرسان ممکن است در عمل متفاوت باشد، اما به طور کلی موارد زیر را در بر می گیرد:

بررسی صورت های مالی:

حسابرسان موظف هستند تمامی صورت های مالی را بر اساس استاندارد های حسابداری بررسی نمایند تا از صحت و تکمیل بودن اطلاعات مالی اطمینان پیدا کنند.

جمع آوری اطلاعات مالی:

یکی از وظایف حسابرسان جمع آوری اطلاعات می باشد. این افراد ممکن است برای جمع آوری این اسناد از گفتگو های رسمی و غیر رسمی مانند: گفتگو با کارکنان و داده های مالی نیز استفاده نمایند.

بررسی سیستم کنترل داخلی:

شامل فرآیندهایی است که یک سازمان برای مدیریت مالی خود از آن ها استفاده می کند. حسابرس نیز موظف به بررسی این است که آیا این سازمان از سیستم کنترل داخلی قوی و موثری برخوردار است یا خیر.

چطور یک حسابرس خوب باشیم
انواع وظایف حسابرس

ساعت کار حسابرس

حسابرسان معمولاً در ساعات اداری استاندارد کار می کنند، علاوه این مقداری اضافه کاری یا آخر هفته در زمان های شلوغ، به ویژه در پایان سال مالی به کار آن ها اضافه می شود. هنگام انجام ممیزی برای مشتریان نیز ممکن است از آن ها خواسته شود که از محل کار مشتری خود کار کنند.

 

همچنین بخوانید: چرخه حسابداری چیست؟

صلاحیت و آموزش مورد نیاز برای حسابرسان

برای تبدیل شدن به یک حسابرس، شما باید دارای صلاحیت‌ ها و آموزش‌ های لازم باشید. در اکثر کشورها، برای توانایی انجام حسابرسی حرفه‌ای، معمولاً نیاز به موارد زیر است:

1. تحصیلات: شما باید در رشته حسابداری، مالیات، مدیریت یا رشته مرتبط دیگری فارغ‌التحصیل شده باشید. برخی کشورها ممکن است نیاز به مدرک تحصیلی خاصی مانند: مدرک دکتری حسابداری داشته باشند.

2. مدرک حسابرسی: برخی کشورها، برای تمام کسانی که می‌ خواهند به عنوان حسابرس فعالیت کنند، نیاز به مدرک حسابرسی رسمی دارند. این مدرک معمولاً از طریق آزمون‌های ورودی و پس از پاسخگویی به معیارهای مشخصی دریافت می‌شود.

3. تجربه کاری: برای تبدیل شدن به یک حسابرس معتبر، تجربه کاری در زمینه حسابداری و حسابرسی معمولاً لازم است.

مهم است که برای تبدیل شدن به یک حسابرس، قوانین و مقررات مربوط به حسابرسی در کشور خود را بررسی کنید و با ارگان‌های مربوطه تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق و بروز را دریافت نمایید.

 

ما در یکی از بهترین شرکت حسابداری رشت با ارائه خدمات حسابرسی به شما امکان را می‌ دهیم تا از صحت و قانونی بودن صورت‌ های مالی خود اطمینان حاصل کنید. تیم ما از حسابرسان با تجربه و دانش فنی قوی تشکیل شده است که با توجه به استانداردهای حسابرسی ملی و بین‌المللی، صورت‌ های مالی شما را جامعاً بررسی و ارزیابی می‌کنند. جهت دریافت مشاوره بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

دریافت نوبت مشاوره

شرکت حسابداری رشت
مهارت حسابرس

مهارت های کلیدی حسابرسان

1. توجه دقیق و کامل به جزئیات

2. دارای مهارت های IT

3. مسلط بودن به سیستم های مالی

4. توانایی کار در زمان مقرر

تفاوت میان حسابرسی داخلی و خارجی در چیست؟

تفاوت میان حسابرسی داخلی و خارجی به طور خلاصه به این صورت است:

حسابرسی داخلی:

انجام حسابرسی توسط حسابرسان درون سازمان، به منظور بررسی و ارزیابی سیستم کنترل داخلی و بهبود عملکرد سازمان.

حسابرسی خارجی:

انجام حسابرسی توسط حسابرسان خارجی و مستقل از سازمان، به منظور ارزیابی صحت و قابل اعتماد بودن صورت‌های مالی سازمان.

این دو نوع حسابرسی در محدوده حسابرسی، مسئولیت حسابرس، استقلال حسابرس و قانون‌گرایی متفاوت هستند. حسابرسی داخلی بیشتر بر سیستم کنترل داخلی سازمان تمرکز دارد و بهبود آن را هدف می‌ گیرد، در حالی که حسابرسی خارجی بیشتر بر صحت و قابل اعتماد بودن صورت‌های مالی تمرکز دارد و معمولاً بر اساس استانداردهای حسابرسی ملی یا بین‌المللی انجام می‌شود.

نظر غیر واجد شرایط در مقابل نظر واجد شرایط

گزارش حسابرس معمولاً با یک نظر غیرمجاز همراه است. این صورت‌ ها تأیید می‌ کنند که صورت‌ های مالی شرکت با GAAP، بدون ارائه قضاوت یا تفسیر، مطابقت دارد.

زمانی که حسابرس نتواند نظری غیرمجاز ارائه دهد، نظر مشروط صادر می‌ کند، بیانیه‌ای که نشان می‌ دهد اطلاعات ارائه‌ شده از نظر دامنه محدود است و یا شرکت مورد حسابرسی اصول حسابداری GAAP را رعایت نکرده است.

سایت آقای حسابداری گیلان
حسابرسان
آیا رعایت استانداردهای حسابرسی ضروری است؟
چنین استانداردهایی توسط دولت مرکزی با مشورت سازمان ملی گزارشگری مالی صادر می شود. این استانداردها به حسابرس کمک می کند تا وظایف خود را با سهولت و دقت بالا انجام دهد.
جمع بندی
گزارش حسابرسی باید نتایج بهتری را برای سازمان به همراه داشته باشد. اطلاعات جمع آوری شده را می‌ توان با درک متقابل بین تیم حسابرسی و مدیریت مالی برای موفقیت مؤسسه اجرا نمود. به همین ترتیب، یافته‌ ها نیز باید با شرایط بهتر گزارش شوند تا از تعارضات بیشتر توسط مدیریت جلوگیری شود. شما می توانید برای درک بهتر و آشنایی با وظایف حسابرسان با تیم دکتر داریوش امیدی در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up