یکی از بزرگترین منابع درآمد کشور های پیشرفته مقدار پولی است که از درآمد و دارایی اشخاص حقیقی و حقوقی به دولت تعلق می گیرد. برای درک بهتر این موضوع لازم است تا با مفاهیم مالیات آشنایی کامل داشته باشیم.


مدت زمان مطالعه:۷ دقیقه


یکی از مهم ترین دانش هایی که باید افراد یک جامعه از آن برخوردار باشند، این است که با مفاهیم مالیات آشنایی کامل پیدا کنند تا در درک بهتر این موضوع به آن ها در مسائل مهم مالی کمک کند. در این مقاله از سایت آقای حسابداری گیلان یکی از بزرگترین و موفق ترین شرکت های حسابداری رشت به بیان کلی و جامع این فاکتور ها می پردازیم.

مفهوم کلی مالیات

دولت هر کشور برای تامین هزینه های خود از شغل ها و دارایی های افراد کسب در آمد می کند. در کشور های پیشرفته تمامی افراد در صورت واجد شرایط بودن ملزم به پرداخت این پول هستند. مقدار این دریافتی در شهر های مختلف متفاوت است، چرا که مفاهیم مالیات در بسیاری از مکان های دنیا با دیگری فرق می کند.

مفاهیم مالیات مشترک در اکثر کشور ها

دریافت این هزینه به دلیل مشترک بودن در کشور های مختلف دنیا فاکتور های مشترکی نیز با یک دیگر دارند، پس در نتیجه برخی از مفاهیم مالیات که کلی و اساسی هستند برای اکثر آن ها صدق می کند. در ادامه مهم ترین این قواعد را بیان خواهیم کرد.

شرکت حسابداری رشت
مفاهیم مالیات

 

 اشخاص حقیقی و حقوقی

اولین و ابتدایی ترین بخش از مفاهیم مالیات این است که بفهمیم ما در یک جامعه جزء کدام بخش هستیم. به طور کلی اشخاص به دو دسته حقیقی و حقوقی بخش بندی می شوند. دسته اول افراد عادی یک کشور هستند که ملیت آن را دارند. این افراد تنها به ملزم به پرداخت ارزش افزوده تایین شده از طرف دولت هستند تا زمانی که معامله ای انجام ندهند. اشخاص حقوقی بخش دیگر افراد جامعه را تشکیل می دهند. این قسمت را مردمی تشکیل می دهند که علاوه بر تابعیت آن کشور به وسیله شرکت های ثبت موسسه ای به نام خود داشته باشند و با شماره ای مشخص به آن شخص تعلق بگیرد. این بخش موظف هستند تا هر ساله مالیات های بر در آمد و دارایی خود را بپردازند.

همچنین بخوانید: حسابداری مدرن چیست؟

مصرف کننده نهایی

به اشخاص حقیقی می گویند که از کالا ها برای مصرف شخصی خود بهره می گیرند و از آن ها به برای ارائه خدمات و درآمد به دیگران استفاده نمی کنند. این بخش جز قسمت هایی از مفاهیم مالیات است که برای بسیاری از کشور های دنیا صدق می کند. این افراد در قبال این وسایل به غیر از ارزش افزوده هزینه اضافه ای را به دولت پرداخت نخواهند کرد.

سازمان امور مالیاتی

در کشور هایی که مفاهیم مالیات در آن ها صدق می کند باید سازمانی را تاسیس کنند که این امور را مورد بازرسی قرار دهد. به همین منظور در اکثر جوامع جهانی مجموعه های امور مالیاتی به وجود آمده اند که بر این هزینه ها را دریافت و در جهت پیشرفت آن بخش مصرف کند.

شرکت حسابداری رشت
امور مالیاتی

 

مودیان مالیاتی

افرادی که در بخش اول مفاهیم مالیات که گفته شد و موظف به پرداخت این هزینه شدند را مودیان مالیاتی می گویند. این کلمه علاوه بر معنی مفهومی که در بالا ذکر شد معنی لغوی دارد که بدین صورت بیان می شود که بر روی اشخاص مدیون به دولت این اسم را می گذارند. به طور کلی تمامی این مفاهیم مالیات نیاز دارند تا به وسیله افراد متخصص در این حوزه مورد بررسی قرار بگیرند تا بدون بروز هیچ گونه مشکلی این موضوع حل شود. موسسه حسابداری گیلان یکی از موفق ترین شرکت حسابداری رشت با داشتن مشاورانی حرفه ای تمامی مشاوره های لازم را به افراد ارائه می دهند. برای دریافت و بهره مندی از این خدمات می توانید به قسمت پشتیبانی سایت این مجموعه مراجعه فرمایید.

سال مالیاتی

دریافت این هزینه از طرف دولت باید هر یک سال صورت گیرد به همین دلیل پس از پایان هر ۳۶۵ روز سازمان امور مالیاتی کشور ها یک ماه را برای پرداخت مالیات تایین می کند که در این مهلت اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط موظف به پر کردن اظهار نامه مالیاتی و در نهایت پرداخت هزینه هستند.

اظهار نامه مالیاتی

برگی که هر ساله در یک ماه مشخص از طرف سازمان امور مالیاتی کشور منتشر می شود و افراد موظف هستند تا با پر کردن مشخصات خود در این فرم از مقدار دقیق بدهی خود اطلاع پیدا کنند و در صورت واجد شرایط بودن و درک کامل مفاهیم مالیات نسبت به پرداخت آن برنامه ریزی کنند.

سخن پایانی

برای درک کلی و اساسی مفاهیم مالیات تمامی فاکتور های بالا مورد نیاز هستند، در نتیجه تمامی اشخاص حقیقی، حقوقی و حتی مودیان مالیاتی نیاز دارند تا با تمامی این قواعد آشنا باشند و آن ها را به طور کامل بشناسند تا بتوانند بدون بروز هر گونه مشکلی این موضوع را حل بکنند. برای اطلاع از زمان دقیق انتشار اظهار نامه مالیاتی و مهلت پرداخت لازم است تا با کارشناسان این موضوع در ارتباط باشید. موسسه آقای حسابداری گیلان یکی از موفق ترین شرکت حسابداری رشت با در دست داشتن مشاورانی خبره به این موضوع تمامی راهنمایی های لازم را به افراد ارائه می دهند برای دریافت کامل این اخبار و دیگر خدمات این موسسه به سایت این مجموعه مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.