ترازنامه یک صورت مالی است که رابطه بین دارایی ها، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام یک شرکت را در یک مقطع زمانی خاص نشان می دهد. با اندازه گیری ارزش خالص یک شرکت، صورت حساب ترازنامه نشان می دهد که یک شرکت دارای چه چیزی است و چگونه این دارایی ها از طریق بدهی یا حقوق صاحبان سهام تامین می شود.

ترازنامه ابزار مفیدی برای سرمایه گذاران فردی و نهادی و هم چنین سهامداران کلیدی در یک سازمان است، زیرا وضعیت مالی کلی شرکت را نشان می دهد. شما می توانید برای اطلاعات موجود در ترازنامه به شرکت حسابداری رشت و یا با سایت آقای حسابداری گیلان بپردازید.

نحوه نوشتن ترازنامه

ترازنامه توسط معادله حسابداری هدایت می شود:

معادله حسابداری

دارایی ها = بدهی ها+ حقوق صاحبان سهام

هر دو قسمت باید با یک دیگر برابر باشند یا یک دیگر را متعادل کنند. این بدان معناست که دارایی‌های یک شرکت باید برابر با بدهی‌های آن به اضافه حقوق صاحبان سهام صادر شده باشد. از این رو، صورت حساب ترازنامه همیشه باید متعادل باشد.

به عنوان مثال، اگر یک شرکت یک وام ده ساله 8000 دلاری از بانک بگیرد، دارایی های شرکت 8000 دلار افزایش می یابد و بدهی های آن نیز 8000 دلار افزایش می یابد و دو طرف معادله حسابداری را متعادل می کند.

شرکت حسابداری رشت
تراز نامه

اجزای یک ترازنامه

ترازنامه دارای سه جزء اصلی است: دارایی ها، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام

دارایی ها:

دارایی ها هر چیزی است که شرکت در اختیار دارد و دارای مقداری کمی می باشد، به این معنی که می توان آن ها را منحل و به پول نقد تبدیل کرد. این ها می تواند شامل پول نقد، سرمایه گذاری و اشیاء ملموس باشند.

شرکت ها دارایی های خود را به دو دسته تقسیم می کنند: دارایی های جاری و دارایی های غیرجاری (بلند مدت)

دارایی های جاری

دارایی‌های جاری معمولاً دارایی‌هایی هستند که یک شرکت انتظار دارد ظرف یک سال آن‌ها را به راحتی به پول نقد تبدیل کند. این دارایی ها شامل وجه نقد و معادل های نقدی، هزینه های پیش پرداخت، حساب های دریافتنی، اوراق بهادار قابل فروش و موجودی می باشد.

دارایی های غیرجاری

دارایی‌های غیرجاری سرمایه‌گذاری‌های بلندمدتی هستند که شرکت انتظار ندارد ظرف یک سال به وجه نقد تبدیل شود یا عمری بیش از یک سال داشته باشد. دارایی های غیرجاری شامل دارایی های مشهود مانند زمین، ساختمان، ماشین آلات و تجهیزات می باشد.

آن ها هم چنین می توانند دارایی های نامشهود مانند علائم تجاری، حق ثبت اختراع، سرقفلی، حق چاپ یا مالکیت معنوی باشند.

هم چنین بخوانید: ارزش اطلاعات حسابداری 

بدهی ها:

بدهی ها هر چیزی است که یک شرکت بدهکار است. این ها وام ها، حساب های پرداختنی، اوراق قرضه پرداختنی یا مالیات هستند. بدهی ها نیز مانند دارایی ها می توانند به عنوان بدهی های جاری یا غیر جاری طبقه بندی شوند.

بدهی های جاری

منظور از بدهی های جاری، بدهی های شرکت است که سررسید یا باید ظرف یک سال پرداخت شود. این ممکن است شامل حساب‌های پرداختنی، پرداخت‌های اجاره و خدمات شهری، بدهی‌ها یا یادداشت‌های پرداختنی جاری، بخش جاری بدهی بلندمدت، و سایر هزینه‌های تعهدی باشد.

بدهی های غیر جاری

بدهی های غیرجاری یا بلندمدت بدهی ها و سایر تعهدات مالی غیر بدهی هستند که شرکت انتظار ندارد ظرف یک سال از تاریخ صورت حساب ترازنامه بازپرداخت کند. این ممکن است شامل وام های بلندمدت، اوراق قرضه پرداختنی، اجاره نامه و بدهی های مالیاتی معوق باشد.

آقای حسابداری گیلان
تراز نامه مالی

حقوق صاحبان سهام:

حقوق صاحبان سهام، ارزش خالص شرکت و نشان دهنده مقدار پولی که در صورت پرداخت تمام بدهی ها و فروش تمام دارایی ها باقی مانده است. متعلق به سهامداران اعم از مالکان دولتی یا خصوصی است.

سود انباشته

حقوق صاحبان سهام نشان دهنده مقداری که شرکت پس از پرداخت بدهی هایش باقی مانده است. اگر شرکت بخواهد، می تواند تمام آن پول را از طریق سود سهام به سهام دارانش بپردازد. با این حال، شرکت معمولاً پول را دوباره در شرکت سرمایه‌گذاری می‌کند. سود انباشته پولی است که شرکت نگه می دارد.

سرمایه سهام

سرمایه سهام ارزشی است که سرمایه گذاران در شرکت سرمایه گذاری کرده اند. به عنوان مثال، اگر شخصی 200000 دلار برای کمک به راه اندازی یک شرکت سرمایه گذاری کند، آن 200000 دلار را در صورت حساب ترازنامه خود به عنوان دارایی نقدی و بخشی از سرمایه سهام خود در نظر می گیرید.

نحوه تهیه ترازنامه

ترازنامه با استفاده از مراحل زیر تهیه می شود:

مرحله 1: تاریخ و دوره گزارش را تعیین کنید.

صورت حساب ترازنامه کل دارایی ها، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام یک شرکت را در یک تاریخ مشخص که به آن تاریخ گزارش می گویند، پیش نمایش می کند.

اغلب، تاریخ گزارش آخرین روز دوره گزارش است. شرکت هایی که سالانه گزارش می دهند، مانند تسلا، اغلب از 31 دسامبر به عنوان تاریخ گزارش خود استفاده می کنند، اگرچه می توانند هر تاریخی را انتخاب کنند.

هم چنین شرکت هایی مانند شرکت های سهامی عام وجود دارند که به صورت فصلی گزارش می دهند. برای این مورد، تاریخ گزارش معمولاً در آخرین روز سه ماهه است:

  1. 31 مارس
  2. 30 ژوئن
  3. 30 سپتامبر
  4. 31 دسامبر

با این حال، معمولاً پس از پایان دوره گزارشگری، تهیه ترازنامه چند روز یا چند هفته طول می کشد.

مرحله 2: دارایی های خود را شناسایی کنید.

شما باید تمام دارایی های شرکت خود را از آن تاریخ در ترازنامه حساب کنید. این شامل دارایی های جاری و غیرجاری می شود

دارایی ها معمولاً به عنوان اقلام خطی جداگانه و سپس به عنوان کل دارایی ها در ترازنامه فهرست می شوند.

این کار باعث می‌شود تحلیل گران درک کنند که دارایی‌های شما دقیقاً چیست و از کجا آمده‌اند. جمع آوری دارایی ها با هم برای تجزیه و تحلیل نهایی مورد نیاز است.

شرکت حسابداری رشت
نحوه تهیه ترازنامه

 

مرحله 3: بدهی های خود را شناسایی کنید.

مانند دارایی ها، باید بدهی های خود را شناسایی کنید که شامل بدهی های جاری و بلندمدت می شود. باز هم، این ها باید در هر دو اقلام خطی و کل بدهی سازماندهی شوند.

مرحله 4: محاسبه حقوق صاحبان سهام

پس از داشتن دارایی ها و بدهی ها، محاسبه حقوق صاحبان سهام با گرفتن ارزش کل دارایی ها و کسر ارزش کل بدهی ها انجام می شود. حقوق صاحبان سهام برای شرکت‌ها یا سازمان‌هایی که یک مالک به طور خصوصی در اختیار دارد، ساده است.

 محاسبه ممکن است برای شرکت های سهامی عام بسته به انواع مختلف سهام منتشر شده پیچیده باشد. اقلام ردیف در این بخش شامل سهام عادی، سهام ممتاز، سرمایه سهام، سهام خزانه و سود انباشته است.

مرحله 5: کل بدهی ها را به کل حقوق صاحبان سهام اضافه کنید و با دارایی ها مقایسه کنید.

اضافه کردن کل بدهی ها به حقوق صاحبان سهام باید همان مبلغی را به شما بدهد که دارایی شماست. اگر نه، پس ممکن است در محاسبات شما خطایی وجود داشته باشد.

دلایل عدم تعادل واقعی ترازنامه ممکن است موارد زیر باشد:

  • خطا در موجودی
  • تراکنش هایی که به اشتباه وارد شده اند
  • داده های ناقص یا نادرست
  • استهلاک یا استهلاک وام اشتباه محاسبه شده است
  • اشتباه در نرخ ارز
  • محاسبات نادرست حقوق صاحبان سهام
شرکت حسابداری رشت
تجزیه و تحلیل تراز نامه

نحوه تجزیه و تحلیل ترازنامه

تحلیل نسبت های مالی تکنیک اصلی برای تجزیه و تحلیل اطلاعات موجود در صورت حساب ترازنامه است. از فرمول هایی برای به دست آوردن بینش در مورد یک شرکت و عملیات استفاده می کنند.
استفاده از نسبت های مالی در تجزیه و تحلیل ترازنامه، مانند نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام، می تواند حس خوبی از وضعیت مالی شرکت و کارایی عملیاتی آن ایجاد کند.
بسیار مهم است که به یاد داشته باشید برخی از نسبت ها به اطلاعات بیش از یک صورت مالی مانند صورت سود و زیان و ترازنامه نیاز دارند.

جمع بندی

ترازنامه تمام دارایی ها و بدهی های یک شرکت را فهرست می کند. با استفاده از این اطلاعات، یک شرکت می تواند به سرعت ارزیابی کند که آیا مقدار زیادی پول قرض گرفته است، آیا دارایی ها به اندازه کافی نقد نیستند، یا اینکه آیا نقدینگی فعلی کافی برای برآورده کردن خواسته های جاری دارد یا خیر.

یک وام دهنده معمولاً به ترازنامه شرکت برای تضمین یک طرح تجاری نیاز دارد. در این مقاله از سایت آقای حسابداری گیلان بهترین شرکت حسابداری رشت به بررسی نحوه تنظیم صورت حساب تراز نامه در حسابداری پرداختیم. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.