همانطور که می دانید حسابرسی کمک بسیاری به صاحبان یک سرمایه برای حفظ منابع مالی و رشد و توسعه کسب و کارشان می کند.

در این مقاله در سایت دکتر داریوش امیدی، رئیس انجمن حسابداری گیلان قصد داریم تا شما را با استانداردهای حسابداری آشنا کنیم.


زمان مطالعه: 4 دقیقه


استانداردهای حسابرسی چیست؟

به عوامل موجود که برای بررسی و تحلیل صورت های مالی یک سازمان و سنجش کیفیت فعالیت های انجام شده توسط حسابرس، استانداردهای حسابرسی می گویند.

استانداردهای حسابرسی عبارت اند از:

  • استانداردهای عمومی
  • استانداردهای میدانی
  • استانداردهای گزارشگری

حال هر یک از استانداردهای حسابرسی را مورد بررسی قرار می دهیم.

استانداردهای عمومی

یک شخص برای شروع کار خود در یک سازمان باید تمامی صلاحیت های موجود را به عنوان یک حسابرس داشته باشد. یک حسابرس خبره باید حق رای خود را در تمامی مسائل مربوط به حسابرسی حفظ نماید و باید دقت بسیاری در انجام فعالیت های موجود که در یک سازمان صورت می گیرد داشته باشد، زیرا در نهایت او موظف است گزارش نهایی را به دست هیئت مدیره برساند.

استانداردهای میدانی

در ابتدا باید برنامه ریزی مناسب برای انجام فعالیت های مربوط به حسابرسی یک سازمان را داشته باشد. حسابرس موظف می باشد تمامی همکاران خود که زیر نظرآن مشغول به کار هستند را بررسی نماید. در صورت ارزیابی و ارائه ی صورت های مالی نیز باید توجه داشته باشد که تمامی اسناد و مدارک مندرج ذکر شود. گزارش نهایی باید به صورت سیستماتیک و گویا دسته بندی گردد.

استانداردهای گزارشگری

چطور استاندارد حسابداری
حسابرسی دکتر امیدی

 

و در آخرحسابرس می تواند گزارش نهایی به دست آمده را به هیئت مدیره سازمان مربوطه ارائه دهد. منتها این گزارش باید تایید کند که تمامی صورت های مالی

مندرج کاملا طبق اصول حسابداری تهیه شده است.

همچنین بخوانید:  حسابرسی داخلی چیست؟

ارکان مهم در گزارش نهایی

  • گزارش نهایی باید بیانگر این باشد که تمامی صورت های مالی بر اساس اصول حسابداری ذکر شده است.
  • اطلاعات ثبت شده در گزارش می بایستی به صورت شفاف ذکر شود و بیانگر تمامی فعالیت های انجام شده در شرکت باشد.
  • و در نهایت حسابرس باید صحت گزارش ارائه شده را تایید نماید و نظر خود را از صورت های مالی به دست آمده به طور منصفانه به دست هیئت مدیره برساند.

مطالعه آزاد

باید توجه داشته باشید که برای رشد و توسعه و حفظ منابع مالی خود باید ازهریک از استانداردهای حسابرسی تبعییت نمایید. متاسفانه امروزه بسیاری از افراد به دلیل نا آگاهی از وظایف خود از این مسائل مهم به راحتی می گذرند و موجب پیش آمدن مشکلاتی در یک سازمان می شوند.

شما می توانید برای مشاوره و بر طرف کردن ابهامات موجود در امور مالی سازمان خود، با ما در سایت دکتر داریوش امیدی همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.