امروزه حسابرسی داخلی به عنوان یکی از ارکان مهم در یک موسسه یا شرکت به شمار می رود. زیرا هر موسسه یا شرکتی که به تازگی تاسیس شده باشد برای رشد و توسعه ، نیازمند این بخش می باشد.

با ما در سایت دکتر داریوش امیدی، رئیس انجمن حسابداری گیلان همراه باشید تا شما را با مفهوم اصلی حسابرسی داخلی آشنا کنیم. منتها قبل از بررسی این موضوع به مفهوم کلی حسابرسی و انواع آن می پردازیم.


زمان مطالعه: 4 دقیقه


 

حسابرسی چیست؟

حسابرسی عبارت اند از بررسی اسناد و مدارک مربوط به یک موسسه یا شرکت که توسط یک شخص صورت می گیرد. مدارک موجود در این بخش از طریق صورت های مالی از جمله صورت سود و زیان، ترازنامه و… تهیه می گردد.

انواع حسابرسی

  • حسابرسی قانونی
  • حسابرسی عملیاتی
  • حسابرسی صورت های مالی
  • حسابرسی رعایتی
  • حسابرسی داخلی

در ادامه به بررسی مفهوم اصلی حسابرسی داخلی می پردازیم.

 حسابرسی داخلی

حسابرسی چیست
حسابرسی دکتر امیدی

 

همانطور که گفته شد حسابرسی داخلی به عنوان یکی از ارکان مهم در رشد و توسعه یک موسسه یا شرکت به شمار می رود. حسابرسی داخلی به مدیران داخلی شرکت کمک خواهد کرد تا از تمامی امور مالی از جمله هزینه ها اطلاع کافی داشته باشند و باعث جلوگیری از هر گونه اشتباهات احتمالی می شود.

جایگاه اساسی حسابرسی داخلی در یک سازمان

حسابرسی داخلی زمانی اثر بخش خواهد بود که مورد اهمیت مدیران یک موسسه یا شرکت قرار گیرد. به همین منظور این بخش باید دارای جایگاه ویژه ای باشد و یک سازمان باید به طور کلی تحت نظر این بخش یا به نوعی حسابدار قرار گیرد تا بتواند همه امور را تجزیه و تحلیل کند. حسابدار پس از بررسی امور درون سازمان، موظف می باشد مدیران داخلی را در جریان تمام اتفاقات قرار دهد.

هدف از حسابرسی داخلی چیست؟

در این قسمت به چند نمونه از اهداف حسابرسی داخلی اشاره نموده ایم:

  • مشاوره و برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف مورد نظر یک سازمان
  • بررسی تمامی امور مالی در اسرع وقت
  • جلوگیری از اشتباهات احتمالی از جمله هزینه های نافرجام واز بین رفتن منابع مالی

مطالعه آزاد

یه طور کلی می توان گفت تمامی حسابرسان موظف هستند، تمامی اسناد و مدارک موجود در یک سازمان را بررسی نمایند و براساس تجزیه و تحلیل به دست آمده، گزارشی تهیه نموده و به دست هیئت مدیره برسانند. لازم به ذکر است که بئانید حسابرس با توجه به شواهد موجود و اظهار نظر در امور درون سازمانی می تواند اثر مثبتی در حفظ منابع مالی داشته باشد. برای دریافت مشاوره در خصوص انجام امورمالی سازمان خود می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید. نظرات و انتقادات خود را با ما در سایت دکتر داریوش امیدی به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up