نتایج تجربی نشان می دهد که اطلاعات حسابداری در تصمیمات تامین مالی مرتبط است، اما قدرت پیش بینی متفاوتی بین آن و متغیرهای حسابداری وجود دارد. سودآوری بیشترین تأثیر را بر تصمیمات دارد و نقدینگی، درآمدها و زمان های سود کسب شده در رتبه های دوم تا چهارم قرار دارند.


زمان مطالعه این مقاله 8 دقیقه طول می کشد.


 چگونه اطلاعات حسابداری (سودآوری، درآمدها، سودآوری و رشد درآمد، سرمایه در گردش و زمان بهره کسب شده) بر تصمیمات تامین مالی تاثیر می گذارد؟ در این مقاله در سایت آقای حسابداری گیلان و شرکت حسابداری رشت به بررسی ارزش اطلاعات حسابداری می پردازیم.

تأثیر اصلاحات بر ارتباط ارزش اطلاعات حسابداری

این مقاله به بررسی ارتباط ارزشی اطلاعات حسابداری در ایران برای دوره 1996-2008 می پردازد. قبل و بعد از تدوین استاندارد ملی حسابداری در سال 1380 که می تواند توصیف کند تأثیر تدوین اولین استانداردهای ملی حسابداری توسط انجمن معتبر ایران حسابداران عمومی نتایج حاصل از ترکیب رویکردهای رگرسیون و نمونه کارها، نشان دادن اطلاعات حسابداری در ایران مرتبط با ارزش و ارتباط ارزش سود هر سهم (EPS)بالاتر از ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام هر سهم (BVP) است.

علاوه بر این، مقایسه نتایج برای دوره های قبل و بعد از اصلاحات بر اساس هر دو رویکرد رگرسیون و پرتفوی، کاهشی را نشان می دهد. ارتباط ارزشی اطلاعات حسابداری پس از اصلاح در استانداردهای حسابداری به این معناست که تدوین اولین استانداردهای ملی حسابداری بهبود نیافته است.

شرکت حسابداری رشت
اصلاحات و ارزش اطلاعات حسابداری

بررسی پیشینه و ادبیات ارزش اطلاعات حسابداری

یک مطالعه مرتبط ارزش، ارزیابی رابطه است بین اطلاعات حسابداری و بازار سرمایه ارزش ها . مبانی نظری مطالعات مربوط به ارزش اتخاذ رویکرد اندازه گیری ترکیبی از تئوری ارزش گذاری به علاوه حسابداری متنی و مالی آرگومان های گزارش دهی (نظریه حسابداری) که اجازه می دهد محقق برای پیش بینی چگونگی متغیرهای حسابداری و غیره اطلاعات مربوط به ارزش بازار چگونه رفتار کند.

هم چنین بخوانید: چگونه مالیات کمتری بدهیم؟

توسعه حسابداری در ایران

حسابداری در جهان سابقه ای 6000 ساله دارد، با کشف اولین سوابق مربوط به 3600 سال قبل از تولد مسیح سوابق ایران باستان نشان می دهد که در 500 سال قبل از میلاد (در عصر هخامنشیان)، همه درآمدها و هزینه ها به صورت سازمان یافته نگهداری می شد.

 تاریخ حسابداری مدرن به سال 1921 و مدت ها قبل باز می گردد. هر شرکت حسابداری بین المللی پیشگام بزرگ (به عنوان مثال KPMG، وینی مری، آرتور اندرسن، آرتور یانگ و دیلویت) در ایران فعالیت داشتند. سال 97 بودمرجع دیگری برای حسابداری ایران محیط. سازمان حسابرسی تدوین کرد.

 استانداردهای حسابداری مبتنی بر حسابداری بین المللی استانداردها (IASs) تا سال 1376 سازمان حسابرسی داشت تدوین و انتشار استانداردهای ملی حسابرسی (NSAs) بر اساس IASs انجمن ایرانیان حسابداران رسمی (IACPA) در سال تاسیس شد.

ارزش اطلاعات حسابداری از نگاه سرمایه گذاران :

سرمایه گذاران از صورت های مالی برای به دست آوردن اطلاعات حسابداری ارزشمند مورد استفاده در ارزیابی و تحلیل اعتباری شرکت ها استفاده می کنند. این امر درک نحوه انجام حسابداری تجاری و این که کدام اصول تنظیم صورت های مالی را راهنمایی و مهم می کند.

دانش حسابداری به سرمایه گذاران کمک می کند تا ارزش دارایی ها را تعیین ، منابع مالی شرکت را درک ، سودآوری را محاسبه و ریسک های موجود در ترازنامه شرکت را برآورد کنند.

شرکت حسابداری رشت
ارزش اطلاعات حسابداری سرمایه داری
انواع ریسک

ریسک مالی را می توان به عنوان احتمال داشتن نتیجه منفی و غیر منتظره ناشی از تغییرات بازار درک کرد این ریسک‌ها می‌تواند ناشی از مدیریت ضعیف جریان نقدی یا ریسک‌های مرتبط با درآمد کمتر از حد انتظار باشد.

آن ها می توانند به دلایل مختلف رخ دهند:

مدیریت ناکافی
بدهی بالا
تغییرات در نرخ ارز یا بهره.
معاملات یا سرمایه گذاری های بازار با سطح آسیب پذیری بالا.
کمبود اطلاعات برای تصمیم گیری

خط رگرسیون چیست؟

یک خط رگرسیون ارتباط بین نقاط داده پراکنده را در هر مجموعه نشان می دهد. رابطه بین متغیر وابسته y و متغیر x مستقل را در صورت وجود الگوی خطی نشان می دهد. سپس با محاسبه یک خط رگرسیون، تحلیل گران می توانند رفتار آینده متغیر وابسته را با استفاده از ورودی های مختلف پیش بینی کنند.

خط رگرسیون برای چه مواردی استفاده می شود؟

شما اغلب خطوط رگرسیون مورد استفاده در امور مالی را مشاهده می کنید، خواه پیش بینی قیمت کالاها یا ارزش گذاری اوراق بهادار باشد. کسب‌وکارها هم چنین می‌توانند از خطوط رگرسیون برای بررسی روابط بین متغیرهای مختلف در حسابداری مانند فروش، هزینه‌ها و موجودی استفاده کنند. رگرسیون خطی به شما امکان می دهد از یک متغیر برای پیش بینی مقدار متغیر دیگر استفاده کنید.

آقای حسابداری گیلان
ریسک مالی

 

مرتبط بودن مالیکت نهادی با ارزش اطلاعات حسابداری

این پژوهش با هدف بررسی رابطه بین مالکیت نهادی همراه با مالکیت نهادی متمرکز و ارتباط ارزشی اطلاعات حسابداری در بورس اوراق بهادار تهران انجام شده است. نویسندگان از مدل Ohlsen برای رابطه بین سود هر سهم و ارزش بازار به عنوان شاخص صورت سود و زیان و رابطه بین ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام و ارزش بازار به عنوان شاخص ترازنامه استفاده کردند.

از تحلیل رگرسیون برای آزمون رابطه بین متغیرها با توجه به عوامل خاص شرکت استفاده می شود. نتایج نشان داد که مالکیت نهادی و مالکیت نهادی متمرکز به طور معناداری با ارزش مرتبط بودن اطلاعات حسابداری هم بستگی دارند، اما نشانه‌های روابط متفاوت است.

افزایش مالکیت نهادی، ارتباط ارزشی اطلاعات ترازنامه را کاهش می دهد، اما ارتباط ارزشی اطلاعات صورت سود و زیان را افزایش می دهد. علاوه بر این، افزایش تمرکز مالکیت نهادی باعث کاهش کیفیت اطلاعات صورت سود و زیان و سپس ارتباط ارزشی این اطلاعات می شود، اما ارتباط ارزشی اطلاعات ترازنامه را افزایش می دهد.

جمع بندی 

دستاورد های حسابداری نشان می دهند که میان سلطه شرکتی و ارزش اطلاعات حسابداری ارتباط صحیح و پر مفهمومی وجود دارد، و میان مالکیت نهادی و ارزش اطلاعات در موسسه های بازرگانی مقبول واقع شده در بورس اوراق بهادار تهران ارتباطی است . در بین مقدار گروه غیر مسئول هیات مدیره و ارزش اطلاعات در شرکت های پذیرفته شده ارتباط دارد.

در این مقاله در بهترین شرکت حسابداری رشت به بررسی دقیق اهمیت ارزش اطلاعات حسابداری در موسسه های بازرگانی می پردازیم. شما می توانید به بخش فروشگاهی سایت آقای حسابداری گیلان مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.